HYIP

HYIP – definicja

HYIP to skrót od angielskich slow „High Yield Investment Program” – w prostym tłumaczeniu jest to wysokodochodowy program inwestycyjny, który z założenia inwestuje pieniądze inwestorów w takich miejscach jak giełdy walutowe forex, zakłady bukmacherskie, opcje binarne oraz giełda kryptowalutowa i we wszystkich innych miejscach które mogą przynieść ponadprzeciętny dochód.

(Czyli HYIP to zbieranie pieniędzy od ludzi na wszelakie inwestycje z których będzie wypłacany nam uzgodniony procent. Oczywiście jeżeli źle obrócą pieniędzmi i je stracą to i my je stracimy.)

Dlaczego z założenia? Dlatego ze tylko niewielka cześć tych programów, których powstaje dziennie dziesiątki, rzeczywiście stara się inwestować pieniądze inwestorów, większość z nich działa na zasadzie piramidy finansowej (struktura ponzi, zwłaszcza programy z wysokim procentem zwrotnym 1000% i więcej) która polega na tym, że nowi inwestorzy opłacają zwrot inwestycji pierwszych (wcześniejszych) inwestorów. Zwrot zainwestowanych pieniędzy jest więc pokrywany przyszłymi inwestycjami. Taka struktura nie może trwać wiecznie, dlatego programy typu HYIP często są zamykane (stają się SCAMem – oszustwem). Niektóre programy zamykają się zaraz po powstaniu, a niektóre potrafią wypłacać inwestorom przez kilka lat. Przyczyny tego stanu są różne, poczynając od wielkości zwrotu a kończąc na pazerności administratora programu.

Najlepsze programy są bardzo profesjonalnie przygotowane. Trudno właściwie odróżnić je od dużych poważanych firm inwestycyjnych. Pomijając już przygotowanie samej strony internetowej od strony graficznej czy skryptowej, HYIPy często działają jako zarejestrowane firmy. Zazwyczaj są to kraje z tzw. rajów podatkowych (np. Panama, Belize), które zapewniają dużą anonimowość właścicieli firmy, ale mogą to być także kraje rejestracji w UE (np. Wielka Brytania). Wynika to z faktu, że rejestracja firmy w UK poprzez internet trwa 15 min i wykorzystuje się często nieprawdziwe dane. Zdarza się również, że programy podszywają się pod już istniejące firmy, zmieniając tylko logo i zdjęcia. Należy więc bardzo ostrożnie podchodzić do informacji prezentowanych na stronach tego typu programów. Część programów oferuje również support nie tylko mailowy, ale również telefoniczny czy też na skype. Czasami budowana jest również struktura lokalnych przedstawicieli, którzy za dodatkową prowizją reprezentują program na terenie swojego kraju.

W hyipach powierzamy więc pieniądze osobom, które są całkowicie anonimowe, i wobec których egzekucja pieniężna jest praktycznie-niemożliwa, nawet w wypadku podpisania umowy.

Dlatego trzeba podejść do tego z chłodna głową i odpowiednią strategią, czyli nie reinwestujemy naszego zysku tylko wypłacamy codziennie na portfel. I to jest na początek najlepsza strategia wpłacamy depozyt i codziennie wypłacamy zyski.

Ja osobiście i moja grupa zanim polecimy dany program dokładnie go sprawdzamy i testujemy pod kątem wypłacalności oraz w co naprawdę inwestują pieniądze żeby uniknąć programów typu ponzi czyli działających tylko na pieniądzach ludzi.