Bitcoin

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta, która w obieg została wprowadzona w 2009 roku przez osobę, lub organizację o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Sama nazwa odnosi do używającego jej oprogramowania oraz sieci wymiany plików. Jeden bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, które zwane są satoshi.

Jak to działa?

Bitcoin używa bazy danych, a niezbędne do płatności jest wykorzystanie sieci peer-to-peer. Bitcoin polega na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi i używa do tego pewnego klucza.Każdy uczestnik wymiany ma portfel zawierający dowolną liczbę par kluczy, które są też nazywane adresami bitcoin. Działają one jak miejsce źródłowe oraz miejsce docelowe dla wszystkich płatności. Odpowiadające im prywatne klucze autoryzują płatności tylko dla posiadającego je użytkownika. Adresy nie zawierają żadnej informacji na temat ich właściciela i są zazwyczaj anonimowe.Bitmonety są akceptowane jako zapłata za usługi internetowe, jak i za niektóre towary.  Użytkownicy wymieniają zwykłą walutę na bitcoin poprzez stworzone w tym celu serwisy internetowe. Jest to stosunkowo nowy rodzaj płatności i wiele krajów nawet nie ma norm prawnych, które regulują korzystanie z kryptowaluty.

Bitcoin, czy to bezpieczne?

Trzeba pamiętać o tym, że transakcje w tym systemie są całkowicie anonimowe. W tym miejscu tranzakcie tego typu różnią się od zwykłych przelewów. Indywidualna sygnatura płatnika jest zawarta w kodzie każdego bitcioina i można go zmieniać z każdym kolejnym przelewem.Udowodniono już, że system jest odporny na włamywaczy. Do tej pory (stan na luty 2015 roku), nie udało się nikomu włamać do indywidualnego portfela użytkownika.Konto nie może również zostać zablokowane, co jest kolejną różnicą pomiędzy typowymi kontami internetowymi. Wymiany bitcoinów działają bowiem tak jak sieci peer to peer, a zatem w transakcji uczestniczą jedynie dwie strony – płatnik i odbiorca.

Ciekawostka !!!

  • Atak hakerski skutkujący gwałtowną utratą wartości przez bitcoina i późniejszym wzmocnieniem zabezpieczeń (sierpień 2010 r.)
  • Osiągnięcie parytetu wartości (1 BTC = 1 USD) między bitcoinem (BTC) oraz dolarem amerykańskim (luty 2011 r.)
  • Przekroczenie przez bitcoina wartości rynkowej 100 dolarów amerykańskich (kwiecień 2013 r.)
  • List ówczesnego szefa FED-u Bena Bernanke, który pozytywnie ocenił koncepcję bitcoina i poprzez swoją publiczną opinię spowodował wzrost kursu 1 BTC do 700 dolarów (listopad 2013 r.)
  • Bankructwo wiodącej giełdy bitcoinowej Mt. Gox, która jeszcze rok wcześniej kontrolowała 70% obrotu bitcoinem (luty 2014 r.)
  • Rozpoczęcie przyjmowania płatności w bitcoinach przez Microsoft (grudzień 2014 r.)Decyzja Microsoftu, który zaakceptował bitcoiny jako nowy środek płatniczy, stała się sygnałem dla wielu innych globalnych marek.Obecnie trudno już sobie wyobrazić, że koncepcja kryptowalut może nagle zostać porzucona lub stracić popularność.Dlatego rządy oraz instytucje publiczne musiały zmienić swoje podejście do „krypt”. W krajach uznawanych za rozwinięte, kryptowaluty są traktowane jako legalny środek płatniczy (przykład: Niemcy) albo przynajmniej akceptowane bez jakichkolwiek sankcji prawnych dla ich posiadaczy (Polska).